AI-boeken overspoelen het aanbod

door Marco Derksen op 16 mei 2026

Sinds 2025 groeit het aanbod van AI-gegenereerde boeken snel in Nederland en Vlaanderen. De discussie over hoe hiermee om te gaan, kwam deze week in een stroom-versnelling door berichtgeving over uitgeverij Andries B.V., een bedrijf uit Hendrik-Ido-Ambacht dat volgens cijfers van het Centraal Boekhuis ongeveer tien boeken per dag produceert met behulp van kunstmatige intelligentie. De titels verschijnen via printing on demand en behandelen uiteenlopende nicheonderwerpen, variërend van filosofie en hobby’s tot dierenrassen en stedengidsen. Veel boeken worden verkocht voor ongeveer € 16,95 en verschenen aanvankelijk zonder duidelijke vermelding dat zij door AI waren gegenereerd.

Aanleiding voor de discussie was de constatering dat grote verkoopplatforms en boekhandels AI-boeken vaak presenteerden als reguliere publicaties. Alleen Bol vermeldde aanvankelijk expliciet dat bepaalde titels “AI-gegenereerd” waren. Na berichtgeving van onder andere Trouw en de NOS pasten verschillende aanbieders, waaronder Bruna, De Slegte en Athenaeum, hun omschrijvingen aan. Ook bibliotheken en NBD Biblion gingen zich nadrukkelijker uitspreken over selectiecriteria en openheid rond AI-gebruik.

De kern van de discussie draait om betrouwbaarheid, herleidbaarheid en kwaliteit. Critici wijzen erop dat AI-systemen teksten genereren op basis van bestaande trainingsdata en dat controle op feitelijke juistheid vaak beperkt is. Daarbij wordt gewezen op spelfouten, generieke formuleringen en het ontbreken van inhoudelijke experts bij de redactie van sommige AI-boeken. De Auteursbond stelt daarnaast dat veel AI-modellen zijn getraind op auteursrechtelijk beschermd materiaal waarvoor geen toestemming van makers is gevraagd. Volgens Noor van der Heijden van de Auteursbond leidt dit tot oneerlijke concurrentie met menselijke auteurs.

Bibliotheken en collectieorganisaties zoeken ondertussen naar een werkbare positie. NBD Biblion gaf aan jaarlijks ongeveer 25.000 nieuwe Nederlandstalige boeken te beoordelen, waarvan circa 15.000 titels in het aanbod worden opgenomen. Volledig AI-gegenereerde boeken die volgens de beoordelaars niet aan de kwaliteitseisen voldoen, worden daarbij in principe niet opgenomen. Tegelijk erkennen betrokken organisaties dat het steeds moeilijker wordt om precies vast te stellen in welke mate AI is gebruikt tijdens het schrijf- of redactieproces.

De discussie beperkt zich niet tot boeken. In bredere analyses over synthetische content wordt gewezen op de snelle groei van AI-gegenereerde muziek, video’s en online communicatie. Ronald Capelle spreekt in zijn blog Infocalyps over een toenemende informatieovervloed waarin het onderscheid tussen menselijke en synthetische content moeilijker wordt. Binnen de bibliotheeksector leidt dit tot nieuwe vragen over publieke waarden als betrouwbaarheid, toegankelijkheid, authenticiteit en pluriformiteit. Daarbij ontstaat een spanningsveld: AI kan helpen om nicheonderwerpen toegankelijker en goedkoper publiceerbaar te maken, maar kan tegelijkertijd leiden tot een sterke toename van content waarvan oorsprong, auteurschap en feitelijke juistheid moeilijk controleerbaar zijn.

De belangrijkste conclusie uit de huidige ontwikkelingen is dat transparantie over AI-gebruik steeds belangrijker wordt. Zowel bibliotheken als uitgevers en verkoopplatforms bewegen richting duidelijkere labeling en strengere selectieprocessen. Daarnaast groeit de behoefte aan betere metadata, meer herleidbaarheid van bronnen en nieuwe beoordelingskaders voor hybride vormen van auteurschap waarin mens en AI samenwerken. Tegelijk is er nog weinig consensus over waar de grens precies ligt tussen ondersteunend AI-gebruik en volledig synthetische productie. Het debat verschuift daardoor van de vraag óf AI gebruikt mag worden naar de vraag hoe publieke instellingen, uitgevers en lezers verantwoord kunnen omgaan met de groeiende hoeveelheid AI-gegenereerde content. De discussie hierover staat nog aan het begin.

Bronnen

1 reactie

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Laatste blogs

Bekijk alle blogs (1391)
Contact