Maurice Merleau-Ponty (1908–1961) was een Franse filosoof die wilde begrijpen hoe mensen de wereld ervaren. Volgens hem begint begrijpen niet met nadenken, maar met leven. We leren de wereld eerst kennen door te kijken, te bewegen, te voelen en te handelen. Pas daarna denken we erover na en geven we er woorden aan.
In zijn boek, Phenomenology of Perception (1945), legt hij uit dat we de wereld niet ervaren als een verzameling losse beelden, geluiden of andere prikkels. We zien en begrijpen dingen direct in hun samenhang. Als je een stoel ziet, zie je niet eerst kleuren en lijnen die je later samenvoegt. Je herkent onmiddellijk een stoel waarop je kunt zitten. Volgens Merleau-Ponty is waarnemen daarom vanaf het eerste moment betekenisvol.
Daarbij speelt het lichaam een centrale rol. We hebben niet alleen een lichaam, we zijn ons lichaam. Via ons lichaam bewegen we ons door de wereld en leren we allerlei vaardigheden. Een ervaren fietser, automobilist of pianist hoeft niet bewust na te denken over iedere beweging. Door veel te oefenen weet het lichaam als het ware vanzelf wat het moet doen. Daarom zegt Merleau-Ponty dat ons handelen vaak begint met een ‘ik kan’, nog vóór een ‘ik denk’.
Merleau-Ponty laat deze manier van kijken ook zien aan de hand van kunst, vooral het werk van de Franse schilder Paul Cézanne. Volgens hem maakt een schilder niet simpelweg een kopie van de werkelijkheid. Een schilder laat zien hoe de wereld zich aan ons voordoet wanneer we haar waarnemen. Kunst helpt ons daardoor beter te begrijpen hoe mensen de wereld ervaren en hoe betekenis ontstaat in de ontmoeting tussen mens en omgeving.
Merleau-Ponty schreef ook over taal, psychologie, politiek en geschiedenis. In zijn latere werk benadrukte hij dat mensen en hun omgeving onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. We staan niet los van de wereld, maar maken er voortdurend deel van uit. De wereld beïnvloedt hoe wij denken en handelen, terwijl wij haar tegelijk ook vormgeven door wat we doen.
Zijn werk heeft veel invloed gehad op de filosofie, psychologie, cognitiewetenschap, kunst en ontwerp. Zijn belangrijkste boodschap is dat denken, voelen en handelen niet los van elkaar staan. Mensen begrijpen de wereld niet alleen met hun verstand, maar met hun hele lichaam, in relatie tot hun omgeving en de mensen om hen heen. Volgens Merleau-Ponty kun je de mens daarom niet begrijpen door lichaam en geest van elkaar te scheiden. Juist de samenhang tussen beide maakt ons tot wie we zijn.
Merleau-Ponty, M. (1962). Phenomenology of Perception (C. Smith, Trans.). Routledge & Kegan Paul. (Oorspronkelijk werk gepubliceerd in 1945.)